V této kapitole najdete přehled základních typů tapet a jejich stručných charakteristik.
V případě, že lepíme tapety z papíru nebo se zadní stranou z papíru přiložením (ne překládáním), je potřeba nejprve na připravený povrch nalepit makulaturu (podkladovou tapetu z papíru). Makulaturu lepíme stejným lepidlem jako samotnou tapetu. Cílem jednovrstvé papírové podkladové tapety (makulatury) je zabránit oddělování okrajů sousedních tapet.
Protože makulatury musí být nalepeny přímo pod tapetovými spoji (a v jejich okolí), měli bychom při jejich lepení postupovat velmi pečlivě. Papírové tapety se na větších plochách zvětšují (změny rozměrů se sčítají), proto vzdálenosti mezi makulaturovými pásy (sice v malé míře, ale přece) průběžně narůstají. Aby se okraje makulaturních pásků nezvýrazňovali přes tapetu, je nutné je přestěrkovat.
Jako zajímavost můžeme uvést, že se dříve jako podkladová tapeta používal obyčejný balicí nebo dokonce novinový papír. Speciální obměnou makulatury je makulatura roztíratelná neboli vyhladitelná, která se do obchodů dostává ve formě prášku a obsahuje vlákna celulózy. Rozpouští se ve vodě a můžete ji použít namísto stěrkování.
Papírové tapety patří mezi nejoblíbenější typy tapet hlavně kvůli jejich nízké ceně. Rozměry papírových tapet nejsou trvalé, proto se lepidlo nanáší na jejich zadní stranu a čeká se, dokud tapeta nabobtná (nechá se nasáknout lepidlem).
Důležité informace, které by jste měli vzít v úvahu při koupi papírové tapety jsou: hmotnost tapety, možnost přemalování, čistění, skladba (jednovrstvá vs. dvouvrstvá tapeta) a úprava povrchu tapety (hladká vs. strukturovaná tapeta).
Pilinové tapety (např. Rauchfaser atd..) vlivem vody (obsažené v lepidle Metylan) nabobtnají více než tradiční papírové tapety, protože jejich přední strana není nasycená barvivem. Nadprůměrné smršťování pilinových tapet během jejich schnutí zapříčiňuje i extrémní pnutí na podkladové ploše. Proto se bezpodmínečně musí nalepit pod pilinové tapety makulatura (základová tapeta), aby se předešlo oddálení okrajů.
Protože jsou pilinové tapety přemalovatelné, můžou se lepit pouze vodovzdornými lepidly na tapety. Lepidlo na pilinové tapety musí být odolné proti vápnu (lepidla Metylan jsou proti vápnu odolné), jinak by mohlo při opakovaném přetírání rozpustit vápno obsažené v omítce.
Skladba papírových i pilinových tapet může být jednovrstvá nebo dvouvrstvá. Dvouvrstvé tapety mají podstatně delší životnost. Vlákna dřeva, které zajišťují texturu, se u dvouvrstvých tapet nachází mezi dvěma papírovými vrstvami. To nejen snižuje spotřebu barvy při přetírání, ale nabízí i další technické výhody.
Vliesové tapety jsou speciální tapety z netkané textilie, které se vyrábějí česáním polyesterových a celulózových vláken, přičemž vlákna jsou vzájemně svázaná pojivem. Nosná vrstva je lisovaná a vyhlazovaná, na vytváření vzorů se používá PVC pěna nebo polyakrylát. Své rozměry si vliesové tapety zachovávají, proto se lepidlo nanáší přímo na stěnu. (Může ale dojít i k situaci, kdy je lepidlo třeba nanést i na zadní stranu tapety!) Pozdější renovační práce jsou usnadněné tím, že tapetu typu vlies lze v suchém stavu stáhnout ze stěny. Bezproblémově se používá, je odolná proti opotřebení, je vhodná i na přemostění drobnějších trhlin. V případě větších trhlin se doporučuje použít opravené vliesové tapety (např. Erfurt Trend a Vario vlies), které jsou díky aplikaci kreativních nátěrových technologií estetické i jako konečná úprava ploch.
Několik příkladů struktur, které se nacházejí v nabídce vliesových tapet
Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Na základě nosné vrstvy rozlišujeme vinylové tapety se zadní stranou z papíru nebo se zadní stranou z vliesu. Vyrábějí se v různorodých vzorech a horní vrstva může být vyrobena i v pěnovém provedení. Vinylové tapety jsou použitelné do kterékoli místnosti. Jsou omyvatelné a dají se čistit. Proto jsou zvláště vhodné pro tapetování kuchyní, koupelen a předsíní.
Pokud má vinylová tapeta zadní stranu z papíru, postupujeme obdobně jako při tapetování papírovými tapetami. (Lepidlo naneseme přímo na tapetu, tapetu necháme nabobtnat a před tapetováním aplikujeme na zeď makulaturu.)Tapeta se zadní stranou z vlies si své rozměry zachovává, proto se lepidlo nanáší přímo na zeď. U všech vinylových tapet (vzhledem k tomu, že přední strana vinylových tapet je z umělé hmoty) může vlhkost unikat pouze směrem do stěny. Proto nemůžeme pro přípravu podkladu použít stěrkovací materiály obsahující sádru (dlouhým působením vlhka nabobtnají a mohou se oddělit od základní plochy), Pro stěrkování doporučujeme použít přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty.
Pro textilní tapety je typické, že jsou těžké a zachovávají si své rozměry. Vinylový potah je na tapetě z obou stran, takže textilie se nedostává do kontaktu s lepidlem. Textilní tapeta disponuje přirozenou barevností, tkaninové vzory jsou velmi pestré a už samotné tapety působí velmi esteticky. Lepí se obdobně jako vinylové tapety, které si zachovávají své rozměry.
Lepidlo se nanáší přímo na zeď. Kvůli vinylovému potahu tapety, může vlhkost unikat pouze směrem do stěny. Proto nemůžeme pro přípravu podkladu použít stěrkovací materiály obsahující sádru (dlouhým působením vlhka nabobtnají a mohou se oddělit od základní plochy), Pro stěrkování doporučujeme použít přípravek, který obsahuje disperzi vápna a umělé hmoty.
Většina hedvábných tapet není z hedvábí ani z textilie, ale vytváří hedvábný dojem. Vyrábí se například z vinylu se zadní stranou z papíru nebo z vlies. Jiní výrobci lepí hedvábné nebo textilní vlákna vedle sebe na nosnou vrstvu, která může být z papíru nebo vlies. Způsob lepení určuje nosná vrstva.
V posledním období jsou navzdory vysoké ceně velmi populární tapety ze skleněného závoje a skleněných vláken. Jsou omyvatelné, dají se přemalovat a zachovávají si své rozměry i barvy. Jsou odolné proti nárazům a díky dlouhé životnosti zůstávají dlouhotrvající ozdobou každého obydlí.
Speciální tapety patří do rodiny těžkých tapet. Mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů, např. z korku, rákosu, veluru, koženky, s obsahem kovu atd. Lepí se lepidlem na skleněná vlákna a textilní tapety Metylan, s výjimkou případu, kdy je nosnou vrstvou papír. Pokud je nosnou vrstvou papír, lepí se jedním z tradičních methyl-celulózových lepidel Metylan (např. Metylan Spezial), v žádném případě by se nemělo použít disperzní lepidlo.
Protože jde o lepení těžkých tapet, je velmi důležité zvýšit počáteční přilnavost. Po smíchání je lepidlo třeba posílit lepidlem Metylan na tapety ze skleněných textilií a textilní tapety (v poměru max. 20%). Ještě je důležité poznamenat, že i na posílení počáteční přilnavosti je možné k disperznímu lepidlu Metylan na tapety ze skleněných textilií a textilní tapety přidat již namíchané lepidlo Metylan Special v množství cca. 20%. Tím se dosáhne, že nanášení lepidla na přijímací plochu bude snazší, sníží se spotřeba lepidla a také nastavitelnost tapet bude lepší.
Sdílejte své vlastní projekty