Na většině tapet najdeme značky, které nás informují o možnostech jejího odstranění:
- Beze zbytku odstranitelná tapeta - tapeta se při renovaci může stáhnout ze stěny za sucha
- Odstranitelná vrchní vrstva – štěpitelná - vrchní vrstvu tapety lze za sucha stáhnout, ale spodní vrstva zůstává na stěně jako makulatura
- Tapeta odstranitelná za mokra - tapeta se důkladně namočí vodou a beze zbytku odstraní
Pokud je původní tapeta ze skleněné textilie, nemusíme ji za každou cenu odstraňovat. Stačí, když ji přestěrkujeme stěrkovacím materiálem s vysokým obsahem disperze.
Ideálním prostředkem na odstranění tapet je odstraňovač tapet Metylan (zředěný ve správném poměru podle návodu k použití). Povrch tapety navlhčíme odstraňovačem Metylan pomocí klasického malířského štětce. Odstraňovač tapet Metylan pronikne přes papírovou tapetu a snadno a rychle rozpustí vrstvu lepidla, která ji drží.
Při odstraňování vícevrstvé tapety, odstraňujeme jednotlivé vrstvy postupně a každou vrstvu musíme navlhčit zvlášť. Tapetu navlhčenou odstraňovačem Metylan snadno odstraníte ze stěny tahem ze shora dolů.
Tapety odolné proti vodě nebo tapety s vodotěsným povrchem (např. vinylové tapety), musíme nejprve perforovat (vytvořit do ní dírky a trhliny) škrabkou, drátěným kartáčem nebo hvězdicovým válečkem na strhávání tapet ("papírovým tygrem") nebo pomocí "ježkovitého válečku".
Sdílejte své vlastní projekty