Při stavbě domu jsou vždy nejdůležitější základy a to samé platí i při tapetování. V této sekci najdete tipy, na co si dát pozor při přípravě podkladu.
I ty nejestetičtější tapety uplatní svou krásu pouze po nalepení na správně upravenou plochu. Ne náhodou předepisují normy to, že základová plocha (stěna) musí být pevná, čistá, suchá, bez trhlin a bez látek bránících lepení. Jen tak můžete předejít nepříjemným komplikacím. Garantovat dlouhodobou životnost tapety je možné pouze při spolehlivém a odborném provádění tapetovacích prací, mezi které patří i důkladná příprava podkladové plochy.
Podkladová plocha se definuje jako pevná nosná konstrukce, na kterou se přilepí tapeta, bordura nebo na kterou se uchytí dřevěný obklad. Součástí základu není jen nosná stěna (zdivo nebo stavební panely), ale i různé vrstvy (včetně krycích), jako jsou izolace, omítky, stěrkové plochy, barvy nebo jiné nátěry, někdy i staré tapety.
Důležitými vlastnostmi, které jsou při tapetování rozhodující, jsou pevnost a nasákavost podkladové plochy. Podle nasákavosti rozlišujeme vrstvy schopné absorbovat vlhkost neboli vrstvy savé (např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton) a vrstvy hutné, nesavé (např. plast, kov, linoleum). Protože se tapetování obvykle provádí jen na savých površích, je nutné zvýšit nasákavost nesavých povrchů (např. odstraněním barevné vrstvy, omítnutím, přestrkováním, atd..). Tím se výrazně zvýší spolehlivost tapetování. Pokud není možné zvýšit nasákavost, je nutné zvolit takový typ tapety, který umožňuje odpařování vlhkosti lepidla přes strukturu tapety.